utorak, 20. rujna 2016.

MEĐUNARODNI PROJEKT "TRADICIJA U SUVREMENOM KONTEKSTU", 2016. GALERIJA ŽUPNI DVOR, VUGROVEC I GALERIJA GRETA








Međunarodna izložba 'Tradicija u suvremenom kontekstu', u organizaciji Hrvatske udruge likovnih umjetnika i likovnih kritičara,na kojoj se predstavlja 17 vizualnih umjetnika iz Hrvatske i Francuske, otvara se u četvrtak, 16. lipnja, u 16 sati, u Izložbenom prostoru HULULK - Župni dvor Vugrovec u Vugrovcu Donjem. 





  Projekt povezuje urbano i ruralno, tradicijsko i suvremeno. 
 Mediji kojima bi se umjetnici koristili Land art, instalacija, Site specific, performans u javnom prostoru te novi mediji: video i fotografija i „klasični“mediji  ( slikarstvo, grafika, skulptura i crtež ) u zatvorenom, galerijskom prostoru.

Projekt je realiziran izložbom u Izložbenom prostoru HULULK-a, smještenom u Župnom dvoru u Vugrovcu Donjem - spomeniku kulture. Osim izložbe u galeriji, u vanjskom prostoru parka oko Župnog dvora izložene su umjetničke intervencije te na nekoliko lokacija u blizini Crkve – Land Art i Site specific  radovi.  Realizacije ovih umjetničkih intervencija su dokumentirane fotografski i video-kamerom te u obliku fotografija  i video filma prezentirane na izložbi u galeriji Greta, u kolovozu, a u svom izvornom obliku – kao intervencije u prostoru,  izvedene modificirane, tj. prilagođene urbanom prostoru u sklopu „Ljeta na Strossu“  u isto vrijeme. 

Od francuskih autora u ovom projektu participiraju: Mio Hanaoka , Vanessa Ancelot,  Marie Dekerle i Antony Chatain.
Hrvatsku grupu čine:  Zvjezdana Jembrih, Renata Ladović Meštrović, Nina Iris Bešlić, Vesna Šantak, Toni Franović, Duje Medić, Danko Friščić, Davor Mezak,  Iris Bondora Dvornik, Paula Banić, Vedran Karadža, Lovro Lapuh i Krunislav Stojanovski.
















































MEĐUNARODNI PROJEKT "NON PLACES" 2015. U GALERIJI GRETA





Ovo je četvrta međunarodna izložba suradnje francuskih i hrvatskih umjetnika „Non-places”. „Non-places“ su zamišljena i nestvarna mjesta ili mjesta koja egzistiraju u našem subjektivnom svijetu.




Otvorenje izložbe 18.8.2015. u  galeriji Greta, Ilici 92. Izložbu je otvorio francuski operni pjevač Benoit Duc vokalnom izvedbom iznenađenja. 

 


 Ovo je 3 puta da se projekt međunarodne suradnje predstavlja u Galeriji Greta. Jedna od izložbi bila je realizirana u galeriji Nano u Zagrebu.
Na izložbi sudjeluje ukupno sedmero umjetnika: Vesna Šantak, Joanna Wong, Jérémy Faivre, Nina Iris Bešlić, Vanessa Ancelot, Anthony Chatain, Marie Dekerle. 
 
Joanna Wong u kratkom tekstu pojam „Non-places“ opisuje kao zamišljena i nestvarna mjesta ili kao mjesta koja egzistiraju u našem subjektivnom svijetu oslanjajući se na francusku riječ „Non-lieux“. „Non-lieux“ (Quelque chose qui n’a pas lieu) je mjesto kojeg nema ili događaj koji se nikad nije dogodio, međutim, za francuskog antropologa Marc Augé „Non-places“ su prolazna mjesta, tranzitna mjesta i mjesta lišena individualnih obilježja kao što su autobusne stanice, kolodvori, gradski trgovi, aerodromi, igrališta, pješački prijelazi…

Radovima na izložbi svaki od umjetnika na svoj individualni način propituje značenje nestvarnih “ne-mjesta“ promatrajući ih u širem kontekstu svog subjektivnog svijeta. 

 




 




 

 







 








MEĐUNARODNI PROJEKT "KRETANJE KROZ ELEMENTE" 2014.








Međunarodna multimedijalna izložba „Kretanje kroz elemente“ je treća u nizu izložbi umjetnika iz Pariza i Zagreba („Paris - a resident perspective“, Galerija Greta 2013., „Paris et les flâneurs'“, Galerija Nano 2014.). Zajednički projekt ima osnovnu temu – izraziti doživljaje gradova izvan uobičajenih turističkih prikaza. Svaki umjetnik stvara svoj intimni dnevnik otkrivajući nevidljivo, neizrečeno u svojim svakodnevnim putovanjima gradom. Izložbu se može posjetiti do 24. kolovoza 2014. od 17 do 21 sat.



Izložbu u Galeriji Greta smo povezali s događanjem na Gornjem gradu, u organizaciji Hrvatskog društva likovnih umjetnika (HDLU) i CreArta (Network of Cities for Artistic Creation). Iz galerije smo izašli u urbani prostor. Umjetničke instalacije, land art, objekti, video, glazba, performance, stvaraju interakciju s prostorom u kojem su izloženi, pozivaju prolaznike na prepoznavanje sasvim nove percepcije grada.

Javni prostor Gornjeg grada postati će platforma za umjetničko eksperimentiranje i komuniciranje s javnim prostorom. Svaki umjetnik izlazi u javni prostor i na svoj osebujan način intervenira u njemu. Nakana umjetnika je dokinuti sociološke i kulturološke barijere te propitati prostor osobnog kretanja kroz različitosti i sličnosti, prirodno i umjetno, vanjsko i intimno.


U galeriji Greta i na Gornjem Gradu izlažu sljedeći umjetnici: Vesna Šantak, Nina Iris Bešlić, Isa Bourland, Marie Dekerle, Jérémy Faivre, Alexandre Garcia, Mio Hanaoka, Zvjezdana Jembrih, Renata Ladović Meštrović, Sabina Mikelić, Dorty Novak, Akiko Okumura,  Joanna Wong, Nataša Vuković, Omar Traore

Događanje na Gornjem gradu (Strossmayerovom šetalištu, parku Grič) počinje 21.8.2014. od 17 do 21 sat. 

Autori projekta „Kretanje kroz elemente“: Vesna Šantak, Joanna Wong, Jeremy Faivre. Inicijator suradnje Galerije Greta i događanja na Gornjem gradu: Nina Bešlić
Organizacija projekta: Vesna Šantak, Nina Bešlić i asistentice iz HDLU-a Milena Tabula i Ida Blažičko.

Popis izlagača po lokacijama:

GALERIJA GRETA – ILICA 92 – multimedijalna izložba od 19.8. do 24.8.2014.
Izlažu: Joanna Wong, Jérémy Faivre, Marie Dekerle, Dorty Novak, Mio Hanaoka, Akiko Okumura, Isa Bourland, Nina Iris Bešlić, Vesna Šantak, Nataša Vuković, Omar Traore


Gornji grad – 21.8.2014. od 17 do 21 sati.
PARK GRIČ – land art instalacije od 17 do 21 sat : Nina Iris Bešlić, Vesna Šantak, Nataša Vuković, Zvjezdana Jembrih, Renata Ladović Meštrović
STROSSMAYEROVO ŠETALIŠTE – ISTOK – performance u 19 sati: Vesna Šantak
STROSSMAYEROVO ŠETALIŠTE – ZAPAD – video wall od 20 do 21 sat
Mio Hanaoka, Joanna Wong, Alexandre Garcia, Vesna Šantak i Sabina Mikelić.
Jérémy Faivre, livestream glazbena vizualizacija od 20 sati 


CreArt
Suradnja Galerije Greta i izložbe na Gornjem gradu osmišljena je unutar CreArt (Mreža kreativnih gradova) projekta. Projekt CreArt odgovara na potrebe unutar europskih kulturnih institucija koje dijele zajednički izazov: povećanje gospodarskog i društvenog doprinosa u kulturi, poticanje kreativnosti u najširim krugovima društva. Projekt je pokrenuo i koordinira ga Fundación Municipal de Cultura ( Valladolid, Španjolska). CreArt je prvi put predstavljen 2010. godine kroz "Program u kulturi (2007-2013)", a tijekom posljednjih mjeseci razvio se u mrežu od 14 partnerskih gradova i institucija, predstavnik je kulturne raznolikosti i bogatstva Europe.


Zagreb (HDLU) je postao grad partner CreArt projektu krajem prošle godine te već aktivno sudjeluje na rezidencijalnim programima (Linz, Kaunas, Delft), umjetničkim radionicama (Genova) i u pripremama za veliku godišnju izložbu ove godine. Svake godine organizira se velika skupna izložba najboljih radova gradova partnera koja putuje po partnerskim gradovima, a potom završava u Gradskoj vijećnici u Bruxellesu.


CreArt partneri dijele zajednički cilj: poticanje kreativnosti u najširim krugovima društva, s čvrstom bazom njihove lokalne stvarnosti, poboljšanje edukacije na svim poljima te poticanje razmjene izložbi, promicanje konkurentne ponude u europskom i međunarodnom sektoru kreativnih industrija. Milena Tabula, Ida Blažičko